![Τι ισχύει για τον Ολυμπιακό στο Youth League: Η πρόκριση στα playoffs, η κλήρωση και οι υποψήφιοι αντίπαλοι Τι ισχύει για τον Ολυμπιακό στο Youth League: Η πρόκριση στα playoffs, η κλήρωση και οι υποψήφιοι αντίπαλοι](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgd9sj99_DcedUZbzqTRMsEhZL8TEfFJDTxj1d0LhxNVg9_Kkfbyi_3k54Oxmlq66vgz6GN2Y_YArD8Gcx1lOc3slU0OUXde21KvFaasU_ivxBgD8o24KycMqGkFm9Mc1_nNlhIGnqag4_xTDDzaewkV2MQiDxJG4btQv50GEVM0kgmsO8n4XNZ7hSv1Yc/s16000/6042646-e1701278630359.jpg)
🔴 Ο Ολυμπιακός μπήκε με 13-1 γκολ στα playoffs του Youth League. Και τώρα πάει για άλλα κόλπα.
Διαβάστε παρακάτω...
🔴 Στα playoffs του Youth League ο Ολυμπιακός.
Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου που έπειτα από την πρωταθλήτρια
Ιταλίας, Λέτσε (6-1 συνολικό σκορ), διέλυσε και αυτή του Αζερμπαϊτζάν
(7-0 τα δύο ματς με τη Καμπάλα). Και κάπως εδώ το ενδιαφέρον πλέον
κορυφώνεται μιας και οι Ερυθρόλευκοι αλλάζουν συντελεστή δυσκολίας.
Τι σημαίνει αυτό; Το Youth League διεξάγεται ως εδώ με δύο μονοπάτια. Στο πρώτο συμμετέχουν οι U-19 ομάδες των 32 clubs που αγωνίζονται στο Champions League και στο άλλο (domestic) 32 πρωταθλήτριες ομάδες στη χώρα τους, που σε επίπεδο ανδρών όμως δεν εκπροσωπούνται στην κορυφαία διοργάνωση.
🔴 Πλέον από το domestic προκρίθηκαν 8 ομάδες στα playoffs, εκεί που θα βρεθούν και οι δυο πρώτοι από κάθε όμιλο. Οι ομάδες του domestic θα αντιμετωπίσουν η καθεμιά στα playoffs μια εκ των 8 «δεύτερων» των ομίλων. Και οι 8 νικήτριες θα συναντηθούν στη φάση των «16» με τις ομάδες που τερμάτισαν πρώτες στους ομίλους. 🔴 Η κλήρωση για τα playoffs είναι προγραμματισμένη για τις 19 Δεκέμβρη. Οι αγώνες είναι «μονοί» στο διήμερο 6-7 Φεβρουαρίου. Η μόνη «βέβαιη» υποψήφια αντίπαλος του Ολυμπιακού (που θα παίξει στο Καραϊσκάκης το ματς πρόκρισης για τους 16) ως εδώ είναι η Λειψία και οι μοναδικές που έχουν περάσει απευθείας στους «16» είναι η Λανς, η Μίλαν και η Μάντσεστερ Σίτι. Για τις υπόλοιπες θέσεις όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.Μαζί με τον Ολυμπιακό από το domestic μονοπάτι προκρίθηκαν ακόμη οι: Παρτιζάν, Βασιλεία, Άλκμααρ, Ναντ, Μίντιλαντ και Ζιλίνα. Η 8η ομάδα θα προκύψει από το ζευγάρι Μάιντζ-Ντιναμό Μινσκ (απόψε το πρώτο παιχνίδι).
Η ανάρτηση δεν αποτελεί άρθρο του Olymp Eidisis. Όλα τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στην ιστοσελίδα που αναφέρεται παρακάτω. Για τυχόν παρατηρήσεις επικοινωνήστε μαζί μας: olympiakos-eidisis@mail.com