![Ολυμπιακός: Για αυτό ακούμε ευλαβικά τον Μεντιλίμπαρ! Ολυμπιακός: Για αυτό ακούμε ευλαβικά τον Μεντιλίμπαρ!](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhMMqNtfHC9QaNy2d3-u3YLooL_sA8beHqUUc62qaOa2iGiqMuCfQF164hxg2rBv4aKL81cdKbiOBo2fglOsPPVAVekh1UCah1bZ8kbe4GYa55UUTPNEJ-VK2gMmXWRSUEkMUbC7XWmhQC5UMFvoB6UNh55goyRAfrIqs_pfzCFyogcDdSJ1Z7HCxCuYHE/s16000/mentilimpar-toumpa.jpg)
Ο Μεντιλίμπαρ, όμως, επειδή είναι σοβαρός άνθρωπος τόνισε ότι η ομάδα του δεν πρέπει να παίξει την ευρωπαϊκή του παρουσία του χρόνου σε έναν τελικό με την Φιορεντίνα. Έως τότε θα πρέπει να έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για την επόμενη χρονιά.
Να μην πάει δηλαδή ο Ολυμπιακός στον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας, έχοντας έξτρα άγχος για την ευρωπαϊκή του ύπαρξη την επόμενη χρονιά.
Οι Πειραιώτες μπήκαν στα πλέι οφ ως τρίτοι. Ηττήθηκαν στην πρεμιέρα με 1-3 από τον Παναθηναϊκό, έπεσαν στην 4η θέση και από τότε δεν έχουν ξεκολλήσει δύο στροφές πριν από το φινάλε των πλέι οφ!
🔴 Η 4η θέση, ως γνωστόν, δεν του εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς σε περίπτωση που ο Άρης κερδίσει τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Κυπέλλου, τότε ο Ολυμπιακός για να παίξει του χρόνου στην Ευρώπη, θα πρέπει να κατακτήσει οπωσδήποτε το Κόνφερενς. Σε διαφορετική περίπτωση θα μείνει εκτός!Ο Βάσκος λοιπόν μάς προσγείωσε την πραγματικότητα. Μας υπενθύμισε ότι ναι μεν όλα όσα βιώνει ο οργανισμός στην Ευρώπη είναι ιστορικά και βρίσκεται «φάτσα» με τη μεγαλύτερη πρόκληση της Ιστορίας του, αλλά δεν θα πρέπει να κυνηγήσει την ευρωπαϊκή του έξοδο μέσω του τελικού με την Φιορεντίνα.
Εν
ολίγοις, ο Ολυμπιακός θα παίξει κόντρα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό όχι
για να γίνει ρυθμιστής του τίτλου και να τον προσφέρει στον ΠΑΟΚ, αλλά
για να ξεμπερδεύει με το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Κι εννοείται, να πάει στις
29 Μαϊου με άλλον αέρα και ψυχολογία να διεκδικήσει το πρώτο ευρωπαϊκό
τρόπαιο ελληνικού συλλόγου κόντρα στην Φιορεντίνα.