Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μετά και το διπλό στην Κρήτη επί του ΟΦΗ προετοιμάζεται για το ματς στο Βέλγιο, με τον Πορτογάλο τεχνικό να καταστρώνει τα πλάνα του τόσο στο τακτικό κομμάτι αλλά και στην ενδεκάδα.
Ο Μαρτίνς πιστεύει πως το μεθαυριανό παιχνίδι του Ολυμπιακού στην έδρα της Αντβέρπ έχει αρκετές ομοιότητες με εκείνο κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και για αυτό τον λόγο σκοπεύει να παρατάξει τους Πειραιώτες με παρόμοιο τρόπο από τακτικής πλευράς. Η Αντβέρπ είναι μία ομάδα που μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στον αντίπαλό της, όμως οι επιστροφές της είναι αργές και αυτό μπορεί να είναι μία από τις αδυναμίες που μπορεί να χτυπήσουν οι Πειραιώτες. Όπως συνέβη στην Πόλη και πέρασε με το εμφατικό 3-0.
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά την ενδεκάδα του ματς, ο Μαρτίνς δεν προτίθεται να προχωρήσει σε αλλαγές, αλλά είναι διατεθειμένος να παίξει ακόμη και με τους ίδιους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στο Γεντί Κουλέ. Συγκεκριμένα, ο Μαρτίνς προσανατολίζεται σε 1-2 αλλαγές, όμως θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένοι οι 9 από τους 11.
Ο Βατσλίκ θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Λαλά, Παπασταθόπουλο (αντί του Μπα), Σισέ και Ρέαμπτσιουκ τετράδα στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ο σίγουρος είναι ο Εμβιλά και από εκεί και πέρα θα πάρει φανέλα βασικού ένας εκ των Μαντί Καμαρά ή Μπουχαλάκη, με τον Αγκιμπού Καμαρά σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Στην επίθεση θα αγωνιστεί ο Ελ Αραμπί με τον Μασούρα στη μια πλευρά και τον ανεβασμένο Ρόνι Λόπες στην άλλη.
Η ανάρτηση δεν αποτελεί άρθρο του Olymp Eidisis. Όλα τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στην ιστοσελίδα που αναφέρεται παρακάτω. Για τυχόν παρατηρήσεις επικοινωνήστε μαζί μας: olympiakos-eidisis@mail.com