Europa League: Λύτρωση στο 91’ για την Άιντραχτ, 1-0 την Αντβέρπ (highlights)

Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με πέναλτι του Πασιένσια στο 91’ κέρδισε 1-0 την Αντβέρπ στην Αμβέρσα και παρέμεινε στο κυνήγι της πρόκρισης από το 4ο γκρουπ του Europa League που μετέχει και ο Ολυμπιακός. Οι όμιλοι, τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες. (highlights)

Από την… Κόλαση στον Παράδεισο βρέθηκε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην Αμβέρσα. Οι «αετοί» αν και τα βρήκαν… μπαστούνια κόντρα στην Αντβέρπ για την δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Europa League, τελικά κέρδισαν 1-0 την αντίπαλό τους με πέναλτι του Πασιένσια στο 91’ και παρέμειναν στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.
Διαβάστε παρακάτω...
🔴 Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε και πολλά να επιδείξει, αφού και οι δύο ομάδες ελάχιστες φορές απείλησαν με αξιώσεις τις αντίπαλες εστίες. Οι Γερμανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν πιο επιθετικοί, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Μπένσον να είναι ο πιο δραστήριος παίκτης τους. Στην επανάληψη η Άιντραχτ συνέχισε να πιέζει με την ελπίδα να φτάσει στο γκολ, ώσπου στις καθυστερήσεις τελικά δικαιώθηκε. Ο Αλμέιδα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Λίντστρομ και ο Πασιένσια σκόραρε από την βούλα του πέναλτι για το 0-1.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Μπούτα, Βεστράετε, Αλμέιδα, Ντε Λαέτ, Ντεσολέιλ, Σαματά (67’ Γκέρκενς), Μπένσον (77’ Μιγιόσι), Ναϊνγκολάν, Φίσερ, Έγκενσταϊν (46’ Φρέι)

ΆΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.: Τραπ, Τουρέ, Χασέμπε (73’ Ιλσάνκερ), Χιντερέγκερ, Τσάντλερ, Σο (90’ Τούτα), Γιάκιτς, Κόστιτς, Χρούστιτς (46’ Κάμαντα), Μπορέ (86’ Πασιένσια), Λάμερς (72’ Λίντστρομ)

Στον 1ο όμιλο η Σπάρτα Πράγας έκανε την έκπληξη στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ρέιντζερς, καθώς κέρδισε 1-0 τους πρωταθλητές Σκωτίας και τους υποχρέωσε στην δεύτερη ήττα τους στο γκρουπ. Μόνη στην κορυφή παραμένει η Λιόν, που με τα δύο γκολ του Εκαμπί (64’ και 71’) κι ένα του Αουάρ (86’) «πάτησε» 3-0 την Μπρόντμπι κι έκανε το «2 στα 2» στην κατάταξη που την φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση.

«Πάρτι» η Αϊντχόφεν, η Σπαρτάκ «πάγωσε» τη Νάπολι

Στο 2ο γκρουπ η Αϊντχόφεν εξασφάλισε το πρώτο της τρίποντο διασύροντας 4-1 εκτός έδρας την Στουρμ Γκρατς, ενώ στο άλλο παιχνίδι Ρεάλ Σοσιεδάδ και Μονακό έμειναν στο 1-1 στο «Σαν Σεμπαστιάν», που έφερε τους Μονεγάσκους στην πρώτη θέση μαζί με τους Ολλανδούς. Η Μονακό άνοιξε το σκορ με τον Ντισασί (16’), αλλά στην επανάληψη οι Βάσκοι «απάντησαν» με τον Μερίνο (53’).

Στον 3ο όμιλο τώρα, η Νάπολι γνώρισε την πρώτη της ήττα καθώς έχασε 3-2 από την Σπαρτάκ Μόσχας στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Οι «παρτενοπέι», που παρατάχθηκαν με τον Κώστα Μανωλά στο βασικό τους σχήμα, βρήκαν δίχτυα μόλις στα 11 δευτερόλεπτα της συνάντησης με τον Ελμάς, σε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ στην Ιστορία της διοργάνωσης. Στο 30’ όμως έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάριο Ρουί και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς.

Στην κορυφή του γκρουπ βρίσκεται η Λέγκια Βαρσοβίας, η οποία πέρασε και το «εμπόδιο» της Λέστερ με 1-0 και διπλασίασε τις επιτυχίες της στον όμιλο.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE 2021/2022
Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΊΛΩΝ

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
16/9: Μπρόντμπι – Σπάρτα Πράγας 0-0, Ρέιντζερς – Λιόν 0-2

ΣΗΜΕΡΑ

Σπάρτα Πράγας – Ρέιντζερς 1-0 (29’ Χάνκο) - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

Λιόν - Μπρόντμπι 3-0 (64’ και 71’ Εκαμπί, 86’ Αουάρ)

ΣΗΜΕΡΑ

Στουρμ Γκρατς – Αϊντχόφεν 1-4 (55’ Στάνκοβιτς - 32’ Σανγκαρέ, 51’ Ζάχαβι, 74’ Μαξ, 78’ Φερτέσεν)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μονακό 1-1 (53’ Μερίνο - 16’ Ντισασί) - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

ΣΗΜΕΡΑ

Λέγκια Βαρσοβίας – Λέστερ 1-0 (31’ Μαχίρ Εμρελί)  - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

Νάπολι – Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1΄Ελμάς, 94’ Όσιμεν – 55’ και 90’ Προμές, 81’ Ιγκνάτοφ) - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

ΣΗΜΕΡΑ

Φενέρμπαχτσέ – Ολυμπιακός 0-3 (6’ Σοάρες, 63’ και 69’ Μασούρας) - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

Αντβέρπ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (91’ πέν. Πασιένσια) - ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ!

9/12: Γουέστ Χαμ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Γκενκ – Ραπίντ Βιέννης

*Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι 8 ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι 8 ομάδες που θα πάρουν τη δεύτερη θέση στα γκρουπ του Europa League θα δώσουν αγώνες πλέι-οφ με τις 8 ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Champions League και οι νικητές θα περάσουν στους «16» του Europa League.

Η ανάρτηση δεν αποτελεί άρθρο του Olymp Eidisis. Όλα τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στην ιστοσελίδα που αναφέρεται παρακάτω. Για τυχόν παρατηρήσεις επικοινωνήστε μαζί μας: olympiakos-eidisis@mail.com
Προτεινόμενες σελίδες: ToPPost Greece | Στοίχημα - Καζίνο | Άλλες