Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016

ΝΙΚΗ.. με τεράστια διαφορά! Τον πέταξε στη θάλασσα!

Τον πέταξε στη θάλασσα!

Ενας διαστημικός Ολυμπιακός, Θρύλος όνομα και πράγμα, σκόρπισε στους πέντε ανέμους το φάντασμα του Παναθηναϊκού με 88-63 και πρόσφερε θέαμα στον τρελαμένο κόσμο του.

Ο Ολυμπιακός νίκησε …μόνο με 88-63 τον Παναθηναϊκό στο πάρτι που έστησε στο ΣΕΦ, σε ένα ματς που δεν θύμιζε σε ντέρμπι από το πέμτπο λεπτό και μετά. Οι Πειραιώτες ήτνα κυρίαρχοι στο παρκέ, ενώ το Τριφύλλι δεν είχε κανένα πλάνο σε άμυνα και επίθεση.

Περισσότερα σε λίγο…

Πάτησε γκάζι ο Ολυμπιακός, πρόβλημα με Καλάθη ο ΠΑΟ

Από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι ο Ολυμπιακός προσπάθησε να τρέξει στο γήπεδο, ενώ ο Παναθηναϊκός βλέποντας πως έκανε πολύ εύκολα το λάθος, «πάτησε φρένο» και έψαχνε τρόπο να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν 6-7 με τρίποντο του Φελντέιν, όμως από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα. Αρχικά προηγήθηκαν 11-10 και στην συνέχεια 20-11 με τον Γιανγκ και τον Πρίντεζη να κάνουν… πάρτι απέναντι στους ψηλούς του Τριφυλλιού. Το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο 23-17, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει λύσεις αποκλειστικά από τους Παππά – Μπουρούση και τον Πεδουλάκη να «πονοκεφαλιάζει» για τα δύο φάουλ του Καλάθη από το τέταρτο λεπτό!

Κυρίαρχος στο πάρτι με… δώρα στα ριμπάουντ

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Παππά και Μπουρούση να μαζεύουν την διαφορά στο 26-22 με πολύ δύσκολους πόντους, όμως ο Ολυμπιακός είχε ταχύτητα και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, στοιχεία που τον βοήθησαν πολύ γρήγορα να ξεφύγει στο σκορ. Οι Πειραιώτες κατάφεραν εύκολα κάνουν το 36-31 σε 41-31, ενώ εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία του Λοτζέσκι στα τρίποντο και το τρομερό πεντάλεπτο του Μιλουτίνοφ σε άμυνα και επίθεση (έριξε τάπα σε Γκιστ, είχε γκολ-φάουλ) κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο 50-32!

Ο Ολυμπιακός παίζοντας με φοβερό πάθος και όντας εξαιρετικός στα ριμπάουντ, έγινε το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Πρωταθλητής είχε 10 πόντους από λάθη αντιπάλου, 18 πόντους στο "βαμμένο", 14 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, 10 πόντους στον αιφνιδιασμό, και 34 πόντους από τους "παγκίτες". Την ίδια στιγμή, μετά από είκοσι λεπτά αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε 1 πόντο από λάθη αντιπάλου, 16 πόντους στο "βαμμένο", 4 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, μόλις 2 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ οι "παγκίτες" του είχαν σημειώσει 19 πόντους. Το ματς είχε μετατραπεί σε… ερυθρόλευκο μονόλογο και το τρίποντο του Μάντζαρη στην λήξη, απλά έδωσε το σύνθημα για να αρχίσει το πάρτι σε εξέδρα και παρκέ.

Ερυθρόλευκο σόου, Πράσινο ναυάγιο!

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε καθόλου, καθώς ο Παναθηναϊκός παίζοντας χωρίς τον Μπουρούση στο παρκέ (μπήκε στο 38’), προσπάθησε να τρέξει, όμως ο Ολυμπιακός ήταν άπιαστος. Με τον Πρίντεζη να κάνει… πάρτι και τον Γκριν να δείχνει φοβερά στοιχεία, οι Ερυθρόλευκοι έμοιαζαν με ομάδα NBA, ενώ το Τριφύλλι με ομάδα που δεν είχε κανένα πλάνο στο παιχνίδι της. Η διαφορά είχε πλέον ξεφύγει από το 35ο λεπτό και ήταν ξεκάθαρο ποιος θα είναι ο νικητής. Το θέμα ήταν αν ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνει… ρεκόρ ιστορίας. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο 68-49, με τους Πειραιώτες να παίζουν μπάσκετ με τον ρυθμό της εξέδρας και τον Παναθηναϊκό να προχωράει μόνο σε επιλογές τραγωδία στην επίθεση…

Εικόνα υπερομάδας και εικόνα διάλυσης…

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε ακριβώς ό,τι βλέπαμε και στα προηγούμενα 30 λεπτά. Τον Ολυμπιακό χωρίς να κάνει κάτι τρομερό, αλλά όντας πλέον πολύ εύστοχος και συνεχίζοντας να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και στις πλευρές της ρακέτας, έκανε… ΠΛΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ πλάνο στο παιχνίδι του, κάθε παίκτης έκανε ό,τι ήθελε και ο Πεδουλάκης απλά προσπαθούσε να μην χάσει με περισσότερους από 30 πόντους. Οι Πειραιώτες όμως, χωρίς να το πιέζουν κιόλας, έφτασαν άνετα στο 81-57 και στο 86-59, με τους μισούς και παραπάνω πόντους να έρχονται από δεύτερες θέσεις. Τελικά, το 88-63 ήταν το τελικό σκορ και αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα του ματς!

Πηγή:sportdog.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες