Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2016

ΠΡΩΤΟ φιλικό με… 4χ4 ξεκίνησε η σεζόν για τον Ολυμπιακό!

Με… 4χ4 ξεκίνησε η σεζόν για τον Ολυμπιακό!

Με τον Πουλίδο να πετυχαίνει δύο γκολ και τους Φορτούνη (φαουλάρα!) – Γιαννιώτα από ένα, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την φιλική νίκη με 4-1 κόντρα στην Χορν και… ξεμούδιασε. Δοκίμασε πολλούς νεαρούς ο Βίκτορ Σάντσεθ, ποιοι ξεχώρισαν.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να… ιδρώσει, πήρε την πρώτη του φιλική νίκη, με τον Βίκτορ να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και τους Μανθάτη, Ρέτσο να «κλέβουν» την παράσταση. Καλή εικόνα επίσης από Τσιμήκα, Καπίνο, Φορτούνη, Γιαννιώτα και Τσόρι.

Φορτσάτος Πουλίδο, γκολάρα ο Φορτούνης!
Στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και στο πρώτο ματς του Ολυμπιακού με τον Βίκτορ Σάντσεθ στον πάγκο, στην αρχική 11αδα ήταν οι Καπίνο, Φιγκέιρας, Βούρος, Μποτία, Μαζουακού, Μπουχαλάκης, Ρέτσος, Φορτούνης, Πάρντο, Μανθάτης και Πουλίδο. Οι Πειραιώτες, παρότι βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας, μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι με την Χορν και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Πάρντο βρήκε ωραία τον Πουλίδο μέσα στην περιοχή και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Ο Μεξικανός όμως είχε κέφια και στο 23’ έγραψε και το 2-0, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του αντίπαλου πορτιέρε, σε ωραία κίνηση και σουτ του νεαρού Μανθάτη.

Πριν από το γκολ όμως, αξίζει να αναφέρουμε, ότι είχαν προηγηθεί δύο καλές αποκρούσεις του Καπίνο, σε προσπάθειες του Γιασίντα και Σουλιμάνι στο 9ο λεπτό, ενώ στο 34’ είχαμε την καλύτερη στιγμή του φιλικού. Ο Φορτούνης έστησε την μπάλα για να εκτελέσει το φάουλ, είδε σε λάθος θέση τον τερματοφύλακα και με υπέροχη εκτέλεση έγραψε το 3-0!

Αλλαγές και Γιαννιώτας

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με άλλη ενδεκάδα για τον Ολυμπιακό, καθώς ξεκίνησαν οι Χουτεσιώτης, Μπέρτος, Γούτας, Σιόβας, Τσιμίκας, Κασάμι, Ντομίνγκες, Ανδρούτσος, Γιαννιώτας, Σεμπά και Ολαϊταν. Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν την εικόνα των Πειραιωτών, οι οποίοι μάλιστα στο 55’ δέχθηκαν και γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Χάβεναρ έκανε το γύρισμα και ο Τάνο με πλασέ στην κλειστή γωνία του Χουτεσιώτη για το 3-1. Η απάντηση όμως του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στο επόμενο λεπτό, μετά από σέντρα του Τσιμίκα ο Γιαννιώτας με κεφαλιά έγραψε από κοντά το 4-1.

Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε, αν και ο Ολυμπιακός με τους Σεμπά, Τσόρι και Ολαϊτάν έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν βρήκε δίχτυα. Στο τέλος του ματς, με το σκορ στο 4-1, οι Πειραιώτες είχαν κάνει 16 τελικές προσπάθειες έναντι 6 της Χορν!

Πηγή:sportdog.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες