Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016

Τρομερός Σπανούλης! Nα το πάρει σπίτι του αυτό το πρωτάθλημα!

Nα το πάρει σπίτι του αυτό το πρωτάθλημα!

Η τρομερή εμφάνιση του Σπανούλη στο τέλος και οι τρίποντες βόμβες του, έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό (77-72), που θέλει πλέον άλλο ένα ματς για να σηκώσει το πρωτάθλημα. Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός.

Με τον Σπανούλη να κάνει απίστευτο φινάλε και τον Παναθηναϊκό να… αυτοκτονεί, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στο ΣΕΦ και βρίσκεται πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Φοβεροί στο τελος οι ερυθρόλευκοι με ένα τρομερό σερί (12-0), πέντε πόντους του Παπαπέτρου και δύο τρίποντα του Σπανούλη, οι Πειραιώτες γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 77-72.

Το σερί, ο ηγέτης Σπανούλης και η… αυτοκτονία!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ αγχωμένες, αλλά και χωρίς τους αρχηγούς τους, καθώς οι Σπανούλης – Διαμαντίδης παρακολούθησαν τα πρώτα λεπτά από τον πάγκο. Ωστόσο, ακόμα και όταν μπήκαν αμφότεροι στο παρκέ, η εικόνα του ματς δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, καθώς παρότι οι άμυνες δεν ήταν καλές, οι παίκτες και των δύο ομάδων έκαναν συνεχώς… παιδικά λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά, αλλά και ο Παναθηναϊκός να οδηγηθεί από πολύ νωρίς στις βολές και τον Διαμαντίδη να κάνει το 59-66 με 2/2, έξι λεπτά πριν το τέλος.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα τρελό τρίλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να χάνει πάρα πολλές ευκαιρίες για να… σκοτώσει τον Ολυμπιακό. Έτσι λοιπόν, όπως συνηθίζεται στον αθλητισμό, οι Πειραιώτες δεν χαρίστηκαν και αρχικά μείωσαν με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου, ενώ με 2/2 βολές του Σπανούλη, μετά από 0/2 του Διαμαντίδη, ισοφάρισαν σε 66-66, 2.30’’ πριν το τέλος. Το ματς πλέον είχε γυρίσει και οι Πειραιώτες ήταν αδύνατον να το χάσουν μέσα στο σπίτι τους. Ο Σπανούλης με τρίποντο σήκωσε στο… πόδι του ΣΕΦ κάνοντας το 69-66, ενώ στην συνέχεια παίρνοντας το 5ο φάουλ του Καλάθη και με 2/2 βολές έκανε το 71-66, 1.48’’ πριν το φινάλε και καθάρισε το ματς.

Ο αρχηγός όμως του Ολυμπιακού ήταν αδύνατον να σταματήσει και έτσι μόλις είδε το Τριφύλλι να αναθαρρεί μετά από ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Φελντέιν,  πήρε την μπάλα και με τριποντάρα …σκότωσε τον ΠΑΟ κάνοντας το 74-68. Ακολούθησαν κάποιες τραγικές επιθέσεις του Παναθηναϊκού, με τον ψυχωμένο Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 77-72 και να κάνει το 2-1 και να ψάχνει άλλη μία νίκη για να σηκώσει και φέτος την κούπα του πρωταθλητή.

Πηγή:sportdog.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες