Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016

Ο Βασίλης με το 7 είναι ο μπαμπάς σας! Δείτε τους πανηγυρισμούς στο τέλος! (vid)

ÓÐÁÍÏÕËÇÓ ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ3ïò ÔÅËÉÊÏÓ ÐËÅÉ ÏÖ (BASKET LEAGUE 2014-2015)OLYMPIAKOS - PANATHINAIKOS
Με ηγέτη τον Kill Bill και επική αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Θρύλος τσάκισε τον Παναθηναϊκό με 77-72

Όλα τα βαζέλια είναι τάβλα… και γι αυτό φταίει ο Σπανούλης. Ο Kill Bill, εκεί που όλα έδειχναν να ξεφεύγουν από τον έλεγχο… αφήνιασε, σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους, γυρίζοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην νίκη με 77-72 και στο προβάδισμα με 2-1, με τον πρωταθλητή Ελλάδας να πηγαίνει στο ΟΑΚΑ για να τους… ξανακλείσει το σπίτι…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι κτυπώντας μέσα στην ρακέτα, με τον Μιλουτίνοφ να πετυχαίνει τους πρώτους τέσσερις πόντους της ομάδας του και τον Σπανούλη να προσθέτει άλλους τέσσερις για το γρήγορο 8-2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Διαμαντίδη (3) και Παπαγιάννη για το 8-7, για να έρθει ο Φελντέιν να δώσει το πρώτο πράσινο προβάδισμα (8-10), στο 5’, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 0-8. Ο Διαμαντίδης ανέβασε το σερί στο 0-10 για το 8-12, με τον Μάντζαρη να διακόπτει την επιθετική αφλογιστία του Ολυμπιακού (κράτησε πάνω από τέσσερα λεπτά), μειώνοντας με 2/2 βολές σε 10-12. Ο Καλάθης ανέβασε την διαφορά στους πέντε για τους φιλοξενούμενους (11-16), ενώ ο ίδιος με νέο τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (11-19), με τους πράσινους να έχουν ένα επιμέρους σκορ 3-17! Τρεις βολές του Λοτζέσκι μείωσαν για τον Ολυμπιακό στο 14-19, με τον ίδιο με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο καλάθι (17-19), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 21-17, χάρη σε δύο βολές του Ουίλιαμς

Με πέντε συνεχόμενους πόντους, από τον Ματ Λοτζέσκι, ξεκίνησε η β’ περίοδος, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά με 22-21. Ο Παπαγιάννης με γκολ – φάουλ έγραψε το 22-24, όμως ο Αγραβάνης με δύο βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσα (24-24).  Ένα τρίποντο του Σπανούλη, 6.40 πριν το φινάλε του ημιχρόνου, έφερε τον Ολυμπιακό στο 29-26. Ο Παππάς κατάφερε να.. τρακάρει με το στεφάνι και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Χάκετ με γκολ φάουλ ανέβασε το σκορ στο 32-26. Καλάθης και Φώτσης έφεραν και πάλι το παιχνίδι στον πόντο (32-31), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ένα απίστευτο τρίποντο του Φελντέιν από τα οκτώ μέτρα έφερε και πάλι το ματς στον πόντο (39-38), τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ ακόμα ένα καλάθι του Αμερικανού, έβαλε και πάλι τον Αμερικανό μπροστά με 39-40), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό να έχει επιστρέψει για τα καλά, όντας μπροστά με 44-41.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, να χάνει, όμως ισάριθμες επιθέσεις. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός ευστόχησε με την πρώτη, με τον Λοτζέσκι με τρίποντο να ισοφαρίζει σε 44-44. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με τους Χάκετ και Σπανούλη από την μία και Παπαγιάννη και Καλάθη από την άλλη να οδηγούν στο σκοράρισμα των δύο ομάδων (52-52 στο 25’). Τέσσερις σερί βολές από Γκιστ και Φελντέιν έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο 52-56, για να έρθει ο Παπαπέτρου με όμορφη προσπάθεια να σημειώσει 54-56. Ακόμα ένα καλάθι του Παππά έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +4, δύο λεπτά πριν το τέλος, όμως το γκολ – φάουλ του Χάκετ έφερε και πάλι την διαφορά στο καλάθι (56-58), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό και πάλι μπροστά με 57-62.

Χρειάστηκαν να περάσουν δύο ολόκληρα λεπτά στην τελευταία περίοδο για να έχουμε το πρώτο καλάθι, από πλευράς Ολυμπιακού, όμως ο εξαιρετικός Χαραλαμπόπουλος απάντησε άμεσα για το 59-64, ενώ δύο βολές του Διαμαντίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με επτά πόντους, 59-66. Ο Παπαπέτρου με κάρφωμα μείωσε στους πέντε (61-66), ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (64-66), για να έρθει ο Σπανούλης από την γραμμή των βολών να ισοφαρίσει ,τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Kill Bill έμοιαζε καυτός, καθώς με ακόμα ένα τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με τρεις πόντους (69-66). Ο Γκιστ αστόχησε σε δύο βολές, ο Σπανούλης όχι, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με 71-66, 1.48 πριν το τέλος, αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ, καθώς ο Ολυμπιακός τρέχει ήδη ένα σερί 12-0. Ο Φελντέιν με εξαιρετικό καλάθι κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό (71-68), όμως και πάλι ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο 74-68.  Ο Διαμαντίδης είχε 1 /2 βολές για το 74-69, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο και ο Διαμαντίδης, με τον Χάντερ με κάρφωμα στα 10’’ να πετυχαίνεο το 76-69. Ο Φελντέιν με εκπληκτικό τρίποντο μείωσε σε 76-74, 7’’ πριν το φινάλε, ο Σπανούλης με μία βολή πέτυχε το 77-72, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα στους τελικούς με 2-1 και να πηγαίνει στο ΟΑΚΑ για… πάρτι τίτλου.

Απίστευτος, εκεί που …έσφιγγαν τα γάλατα, για ακόμα ένα ματς ο Βασίλης Σπανούλης, που με 22 πόντους, τους περισσότερους στο τελευταίο πεντάλεπτο, σκότωσε τον Παναθηναϊκό. Από κοντά και ο Ματ Λοτζέσκι με 22. Από τους άλλους… είπαμε… δεν μας απασχολεί, για να το πούμε ευγενικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 24-23, 16-18, 20-10

Πηγή:rednews.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες