Κυριακή, 20 Μαρτίου 2016

Το έκανε και αυτό ο Ολυμπιακός!

Η φετινή ομάδα των Πειραιωτών έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Στην Τρίπολη πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ της σεζόν και πήρε τη νίκη (1-2) με δύο τέρματα του Ερνάνι. Μείωσε στο 90’ ο Δημούτσος.

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 2-1 από την Τρίπολη, αν και ο Αστέρας στο φινάλε μπορούσε να πάρει έστω την ισοπαλία. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 0-2 με δύο τέρματα του Ερνάνι (το πρώτο στα 37 δευτερόλεπτα, το πιο γρήγορο της σεζόν), ενώ οι Αρκάδες μείωσαν στο 90’ με τον Δημούτσο και έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Στανισάβλιεβιτς στο 93’.

Ο άτυχος της βραδιάς ήταν ο Καπίνο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην Σούπερ Λιγκ, όμως τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστικά αλλαγή στο 74’, δίνοντας τα γάντια του στον Ρομπέρτο.

Από τα αποδυτήρια το έβαλε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς πριν καν μπουν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, μπήκε το πρώτο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 37ο δευτερόλεπτο ο Φορτούνης έκανε ωραία την κίνηση, έβγαλε την κάθετη για τον Ερνάνι και αυτός με άνετο πλασέ έκανε το 1-0 και πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ της φετινής χρονιάς στο πρωτάθλημα! Όπως ήταν λογικό, το γρήγορο τέρμα σόκαρε τους παίκτες του Αστέρα και έδωσε έξτρα ώθηση στους Πειραιώτες, οι οποίοι απείλησαν ξανά στο 18’, όταν ο Κασάμι βρήκε μέσα την περιοχή τον Φορτούνη, ωστόσο ο Γιαννούλης πρόλαβε και τον έκοψε πριν σουτάρει.

Μετά το 20λεπτο πάντως οι Αρκάδες ανέβασαν στροφές και βρίσκοντας τον Ολυμπιακό… χαλαρό στα μετόπισθεν, έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Αρχικά απείλησαν με κάποια μακρινά σουτ και στην συνέχεια πάτησαν περιοχή, όμως ο Καπίνο ήταν σε όλες τις φάσεις εξαιρετικός. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία του Αστέρα σημειώθηκε στο 43’, όταν ο Λούι έκανε την σέντρα, ο Μάσα ολομόναχος πήρε την κεφαλιά ψαράκι από κοντά, όμως η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι, μετά την στην πλάτη του Καπίνο και πέρασε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους…

Ερνάνι, Καπίνο και… Δημούτσος!

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο δεύτερο ημίχρονο και από τα πρώτα λεπτά ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, ενώ στο 49ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Κασάμι είδε την «τρύπα» στην άμυνα του Αστέρα, πέρασε την κάθετη για τον Ερνάνι και ο Πορτογάλος με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2! Από το γκολ και μετά, όπως ήταν αναμενόμενο, οι Πειραιώτες έριξαν ρυθμούς και για αυτό ο Σιλβα προχώρησε και διπλή αλλαγή στο 65’ βάζοντας στο ματς τους Τσόρι και Ντουρμάζ αντί των Πάρντο και Φορτούνη. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ο Ολυμπιακός έκανε και την τρίτη του αλλαγή, αυτή την φορά αναγκαστική, αφού ο Καπίνο λόγω ενοχλήσεων στο πόδι δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του στο ματς πήρε ο Ρομπέρτο.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, από το 70’ και μετά οι δύο ομάδες έπαιζαν πλέον χωρίς σκοπιμότητα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση. Ο Αστέρας πάντως στο 76’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όταν προ της εστίας ο Ομάρ κράτησε μέσα στην περιοχή τον Στανισάβλιεβιτς, αλλά ο Κουκουλάκης ήταν κάθετος, δείχνοντας «παίζετε». Τελικά, το γκολ ήρθε από μακρινό σουτ του Δημούτσο στο 90’, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Στανισάβλιεβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρομπέρτο σε μοναδικό τετ α τετ.

Το 1-2 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει άλλο ένα «διπλό» και τον Αστέρα να συμπληρώνει πλέον επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο…

Πηγή:sportdog.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες