Τετάρτη, 23 Μαρτίου 2016

Ο διαιτητής του Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ ήταν μεθυσμένος

Διαβάστε πότε συνέβη αυτό, τι ανέφερε η ένσταση της ομάδας της Θεσσαλονίκης που ζητούσε την επανάληψη του αγώνα...

Ο Βέλγος Σο μύριζε κρασί και ο ΠΑΟΚ το χρησιμοποίησε ανάμεσα στα επιχειρήματα του για να ζητήσει την επανάληψη του αγώνα με τον Ολυμπιακό την σεζόν 1974-75.

Copyright 2016

Τα διοικητικά και αγωνιστικά προβλήματα τον Απρίλιο του 1975 ήταν με την πλευρά του Ολυμπιακού που είχε αποκτήσει διοικούσα επιτροπή έπειτα από απόφαση του Πρωτοδικείου Πειραιά, ενώ μόλις λίγες ώρες πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ εξασφαλίστηκε ένα εκατομμύριο δραχμές για να πληρωθεί κάποιο μέρος των οφειλών προς τους ποδοσφαιριστές. Αυτά δεν πτοούσαν, πάντως, τους ερυθρόλευκους που ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας και η ΑΕΚ τους έπιασε μετά την ισοπαλία τους στην Καστοριά, όπου είχαν ταξιδέψει χωρίς διοίκηση και προπονητή.
Ο ΠΑΟΚ υποστήριξε πως ο Βέλγος διαιτητής Σο ήταν μεθυσμένος διότι «στο πέναλτι που υπέδειξε δεν μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα επειδή την έβλεπε διπλή, έγραψε λάθος σκορ στο φύλλο αγώνα, στο οποίο δεν μπορούσε να βάλει την υπογραφή του στο σωστό σημείο και οι ποδοσφαιριστές Κερμανίδης και Τσιλιγκιρίδης βεβαιώνουν πως μύριζε κρασί κατά τη διάρκεια του αγώνα»
Πριν την απευθείας κόντρα των δύο μονομάχων μεσολαβούσε το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός κέρδιζε δύσκολα τον Ατρόμητο με τα δύο ματς να έχουν ως πρωταγωνιστές τους Ελληνες διαιτητές. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 4-3 χάρη σε πέναλτι που δόθηκε στο 83ό λεπτό και εκτελέστηκε στο 93ό, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τους δύο βαθμούς με ένα γκολ του Γαλάκου και την ομάδα του Περιστερίου να έχει πολλά παράπονα από τα σφυρίγματα.
Ο Ολυμπιακός περίμενε με αγωνία την απόφαση για τα επεισόδια που είχαν γίνει στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ ώστε να βεβαιωθεί πως το ντέρμπι με την ΑΕΚ θα γινόταν τελικά στο γήπεδο του.
Στην αναμέτρηση με τον Δικέφαλο του Βορρά, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2, σε έναν ματς που είχε πολλά ευτράπελα, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου με αποκορύφωμα την επίθεση στο λεωφορείο που μετέφερε την αποστολή του ΠΑΟΚ στο οποίο έσπασαν όλα τα τζάμια και προκάλεσαν τον σοβαρό τραυματισμό της γυναίκας του Χρήστου Τερζανίδη, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με κάταγμα στα πλευρά. Η διοίκηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ζήτησε την τιμωρία του Ολυμπιακού για αυτό το γεγονός, αλλά και για τις επιθέσεις που δέχθηκαν οι παίκτες του στα αποδυτήρια.
Μάλιστα ζήτησε την επανάληψη του αγώνα σε ουδέτερη έδρα και ανάμεσα στα βασικά επιχειρήματα του ήταν πως ο Βέλγος διαιτητής Σο ήταν μεθυσμένος διότι «στο πέναλτι που υπέδειξε δεν μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα επειδή την έβλεπε διπλή, έγραψε λάθος σκορ στο φύλλο αγώνα που δεν μπορούσε να βάλει την υπογραφή του στο σωστό σημείο και οι ποδοσφαιριστές Κερμανίδης και Τσιλιγκιρίδης βεβαιώνουν πως μύριζε κρασί κατά τη διάρκεια του αγώνα».
Χαρακτηριστικοί της καχυποψίας για τον ορισμό των διαιτητών ήταν οι διάλογοι που φιλοξενήθηκαν στις εφημερίδες της εποχής ανάμεσα στους ανθρώπους της ΑΕΚ, του Ολυμπιακού και τους εκπροσώπους της ΕΠΟ για το πρόσωπο που θα αναλάμβανε να σφυρίξει το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.
Η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ τιμώρησε τελικά τον Ολυμπιακό με δύο αγωνιστικές στέρηση της έδρας του, αλλά η ποινή του θα ίσχυε μετά την αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Παράλληλα έκρινε πως οι καταγγελίες του ΠΑΟΚ για τον διαιτητή Σο δεν μπορούν να αποδειχθούν, όπως και το ότι τον παρέλαβαν από το αεροδρόμιο άνθρωποι των «ερυθρολεύκων».
Όλα αυτά επηρέασαν το κλίμα του αγώνα με την ΑΕΚ με τον πρόεδρο των «κιτρινόμαυρων» Λουκά Μπάρλο να ζητά αυξημένα μέτρα προστασίας και τη διοίκηση να κάνει ένσταση πριν την έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό στην οποία υποστήριζε ότι ο αγώνας κακώς γινόταν στο στάδιο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να αντιμετωπίσουν και εσωτερικά προβλήματα για εκείνη την αναμέτρηση, αφού ο Γιώργος Δεληκάρης τιμωρήθηκε με εξάμηνη διακοπή συμβολαίου επειδή έφυγε την παραμονή του αγώνα με τον ΠΑΟΚ από το ξενοδοχείο, κάτι που συνέβαινε για τρίτη φορά τους τελευταίους μήνες.
Χαρακτηριστικοί της καχυποψίας για τον ορισμό των διαιτητών ήταν οι διάλογοι που φιλοξενήθηκαν στις εφημερίδες της εποχής ανάμεσα στους ανθρώπους της ΑΕΚ, του Ολυμπιακού και τους εκπροσώπους της ΕΠΟ για τον άνθρωπο που θα αναλάμβανε να σφυρίξει το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.
ΑΕΚ
Να γίνει με Ελληνες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Δεν δέχομαι, και προτείνω ξένους, ειδικά Βέλγους και Ελβετούς.
ΑΕΚ
Όχι, δεν δέχομαι διαιτητές από αυτές τις χώρες. Αντιπροτείνω Ρουμάνους ή Δυτικογερμανούς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Δεν δέχομαι εγώ αυτούς.
ΕΠΟ
Να βρούμε άλλες χώρες, Σουηδούς ή Ιταλούς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αν αναλαμβάνεται εσείς την ευθύνη…
Τον αγώνα που διαιτήτευσε τελικά ο Ιταλός Λατάτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 χωρίς να δημιουργηθούν ιδιαίτερα προβλήματα και έτσι έξι αγωνιστικές πριν το τέλος απέκτησε προβάδισμα για τον τίτλο που τελικά κατέκτησε.

Πηγή:oldfootball.gr

Προτεινόμενες σελίδες: Score Live | Στοίχημα | ToPPost Greece | Άλλες